Michelle Pfeiffer

بازیگر


میشل ماری فایفر (به انگلیسی: Michelle Marie Pfeiffer)(زاده ۲۹ آوریل ۱۹۵۸) بازیگر آمریکایی است. فایفر کار خود را از اوایل دهه ۸۰ میلادی آغاز کرد. البته اولین فیلم مهمش، فیلم صورت‌زخمی بود که محصول سال ۱۹۸۳ بود. فیلم‌های موفق و برجسته وی، در اواخر دهه ۸۰ و اوایل ۹۰ میلادی ساخته شدند. فیلم‌هایی چون “روابط نامشروع” (۱۹۸۸)، “ازدواج با اوباش” (۱۹۸۸)، “بیکرهای شگفت‌انگیز” (۱۹۸۹)، “خانه روسی” (۱۹۹۰)، “فرانکی و جانی” (۱۹۹۱)، “محدوده عشق” (۱۹۹۲) و “عصر معصومیت” (۱۹۹۳) و البته حضورش در فیلم بازگشت بتمن در سال ۱۹۹۲.

فایفر تاکنون موفق به کسب جوایز زیادی شده‌است از جمله جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم “بیکرهای شگفت‌انگیز” یا جایزه بفتا بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم “روابط نامشروع” یا جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم “محدوده عشق”. وی همچنین برای این ۳ فیلم، نامزد جایزه اسکار هم شده‌است. وی ستاره خود را در بلوار هالیوود و در قسمت ۶۸۰۱ ان دارد.

همچنین وی در نخستین نسخه مجله پیپل با عنوان “۵۰ فرد زیبای دنیا” در سال ۱۹۹۰، در صدر لیست قرار گرفت و عکس روی جلد مجله از وی بود تا وی به اولین شخص درتاریخ تبدیل شود که عکسش برای این عنوان بر روی جلد مجله پیپل میرود. در سال ۱۹۹۹ نیز این اتفاق دوباره برای وی افتاد. در مجموع فایفر دارای رکورد ۶ بار حضور در طی ۱ دهه است

زندگی

فایفر در سانتا آنا در ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد و دومین فرزند از چهار فرزند ریچارد فایفر و دونا بود. پدرش پیمانکار و مادرش خانه دار بود. وی دارای یک برادر بزرگتر به نام ریک و دو خواهر کوچکتر بنام‌های دیدی و لوری است که هر دو بازیگر هستند. پدر میشل اصلیتی از آلمان – هلند – ایرلند دارد و مادرش سوئدی سوئیسی است. خانواده فایفر به مدوی کالیفرنیا نقل مکان کردند و میشل دوران کودکی خود را در انجا سپری کرد. وی در دبیرستان Fountain Valley High School درس خواند و بعد از سه سال فارغ‌التحصیل شد در ان زمان وی در سوپر مارکت Vons کار می‌کرد. وی سپس به کالجGolden West College رفت و تصمیم گرفت تا وارد حرفه بازیگری شود. در مراسم دختر شایسته شهر خود شرکت کرد و برنده آن مسابقه شد و سپس به لوس انجلس رفت و کار خود را با بازی در تبلیغات آغاز کرد.

حرفه بازیگری

فایفر ابتدا در سریال‌هایی چون “جزیره شگفت انگیز”، “خانه دلتا” و “گربه‌های بد” و همچنین نقش کوتاهی در فیلمی با نام “شکستی دوباره در عشق” بازی کرد. فیلم‌های بعدی فایفر چون “شوالیه تاریکی” نیز موفقیت چندانی برای فایفر به ارمغان نیاورده بودند. در حالیکه درس بازیگری میخواند، در فیلم‌های تلویزیونی چون “بچه‌هایی که کسی نمیخوادشون” بازی کرد تا اینکه اولین نقش اول خودش رو با بازی در قسمت دوم فیلم “گریسی” بدست اورد. هر چند فیلم در گیشه موفق نبود، اما فایفر جوان مورد تشویق برخی منتقدین سینمایی قرار گرفتند چون نوشته‌ای که در مجله نیویورک تایمز چاپ شده بود و گفته بود” خانم فایفر با جود انکه بازیگر تازه کاریست، اما بهتر از سایر بازیگران فیلم نقش خود را بازی کرده‌است”. بعدها نماینده فایفر اعلام کرد که فایفر بدین دلیل در فیلم بازی کرده‌است که هیچ پیشنهاد دیگری نداشته‌است و کسی قصد نداشته تا از وی در فیلمش استفاده کند.

آغاز موفقیت

برایان دی پالما، کارگردان فیلم صورت‌زخمی، فیلم گریس ۲ را مشاهده کرد و تصمیم گرفت تا از فایفر در فیلم خود استفاده کند. اکثر منتقدین فیلم را بیش از اندازه خشونت بار میدانستند اما فیلم در گیشه کاملاً موفق بود. بازی فایفر در فیلم نیز توسط اکثر منتقدین، مثبت ارزیابی شده. مثلاً ریچارد کورلیس در مجله تایمز دربارهٔ بازی فایفر نوشت”اکثر بازیگران بزرگ خوب هستند اما فایفر از بقیه بهتر است.

پس از این فیلم وی در فیلم‌هایی چون “در شب” (۱۹۸۵)، “آزادی شیرین” (۱۹۸۶) و “زنان آمازون در ماه” (۱۹۸۶) بازی کرد که این فیلم‌ها در گیشه هر چند موفق نبودند اما کمک بزرگی به فایفر کردند. وی سرانجام در فیلم “ساحران شرقی” بود که توانست بازی در یک فیلم پرفروش را تجربه کند. در این فیلم علاوه بر وی، جک نیکلسون، شر و سوسان ساراندون بازی می‌کردند.

برگشت به سینما

پس از چهار سال استراحت که باعث دور شدن از عموم و برای گذراندن وقت بیشتر با خانواده و فرزندان اتفاق افتاده بود،در سال ۲۰۰۷ وی با دو فیلم بسیار در گیشه موفق به سینما برگشت. فیلم‌های اسپری‌مو که وی در کنار جان تراولتا و کریستوفر واکن به بازی پرداخت و سپس در نقش یک جادوگر در فیلم “گرد ستاره” که وی در این فیلم همبازی کلیر دانس و رابرت دنیرو شد.

سپس به بازی در فیلم “من هرگز نمیتونم زنت بشم” (۲۰۰۷) به بازی پرداخت و بعد از آن در فیلم “اثرات شخصی” (۲۰۰۹) در کنار اشتون کوچر به بازی پرداخت. بعد از ان دوباره با “استیون فریرز” و “کریستوفر همتون” (کارگردان و فیلمنامه‌نویس فیلم “روابط نامشروع) همکاری کرد و این بار در فیلم “شری” (۲۰۰۹). فیلم با تحسین منتقدین رو به رو شد و در مراسم‌های مختلف، نامزد یا برنده میشد و بازی فایفر با تحسین مجدد منتقدین همراه شد. راجر ایبرت دربارهٔ بازی فایفر گفته بود که”اینکه چگونه فایفر صدا و چهره خود را کنترل می‌کند، شگفت انگیز است”.

مشاهده فیلم ها و سریال های Michelle Pfeiffer