Brian De Palma

کارگردان


برایان دی‌پالما (به انگلیسی: Brian De Palma) (زاده ۱۱ سپتامبر ۱۹۴۰) کارگردان، نویسنده و تهیه‌کنندهٔ آمریکایی است

عمده شهرت دی‌پالما به خاطر کارگردانی پنج فیلم مطرح و پرفروش آمریکایی به نام‌های کری، راه کارلیتو، صورت زخمی، تسخیرناپذیران و مأموریت غیرممکن می‌باشد.

زندگی‌نامه

وی در نیوآرک، نیوجرسی به دنیا آمده‌است. پدرش دکتر جراح و مادرش معلم مدرسه بود. وی ابتدا به تحصیل در رشتهٔ فیزیک در دانشگاه کلمبیا پرداخت اما علاقه‌اش به سینما آن قدر زیاد بود که تحصیلاتش را نیمه کاره رها کرد و در «کالج سینمایی سارا لانکس نیویورک» ثبت نام کرد.

وی نیز مانند فرانسیس فورد کوپولا و مارتین اسکورسیزی از جمله کارگردانان ایتالیایی‌تبار سینمای ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

برایان دی‌پالما فعالیت فیلم‌سازی‌اش را از دههٔ ۶۰ و با ساختن چند فیلم کوتاه آغاز کرد. شیوهٔ کارگردانی و فیلمبرداری چندین فیلم او را با کارگردان شهیر سینما یعنی آلفرد هیچکاک مقایسه می‌کنند.

برایان دی‌پالما در زمرهٔ کارگردانان جوان و تازه‌نفس دههٔ ۱۹۷۰ بود. او به همراه مارتین اسکورسیزی، فرانسیس فورد کاپولا، استیون اسپیلبرگ و جورج لوکاس از پیشگامان سینمای نوی ایالات متحده آمریکا به حساب می‌آید. این‌ها افرادی هستند که هر کدام با سبک مخصوص خود سینمای معاصر آمریکا را شکل دادند.

جوایز

  • ۱۹۹۲ – برنده جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردان – تبریکات
  • ۱۹۶۹ – برنده جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردان –
  • redacted ۲۰۰۷

 

مشاهده فیلم ها و سریال های Brian De Palma