Oliver Hardy

بازیگر


الیور هاردی (به انگلیسی: Oliver Hardy) با نام اصلی نورویل هاردی (به انگلیسی: Norvell Hardy) (۱۸ ژانویه ۱۸۹۲–۷ اوت ۱۹۵۷) هنرپیشه کمدی سینمای آمریکا بود. وی همراه استن لورل گروه دو نفره تشکیل دادند که به مدت سی سال فیلم‌های کمدی بسیاری را تولید کردند.

زندگی‌

الیور نورول هاردی در هجدهم ژانویه ۱۸۹۲ در هارلم جورجیا آمریکا به دنیا آمد، او در دانشگاه ایالتی جورجیا در رشته حقوق تحصیل کرد و در هنگام تحصیل، به دلیل صدای خوبی که داشت (امتیازی که بعدها در برخی فیلم‌ها مورد استفاده قرار گرفت) در کنسرواتوار موسیقی آتلانتا آواز می‌خواند. البته در خانوادهٔ او هیچ‌کس تا آن زمان وارد عرصهٔ هنر نشده بود اما هنر بازیگری در خون الیور بود. او پس از فراغت از تحصیل به‌طور جدی آواز را دنبال کرد تا در سال ۱۹۱۰ با افتتاح یک سالن تئاتر در میلد گویل جورجیا به سینما علاقه‌مند شد و سپس با کمپانی لوسین فلوریدا شروع به کار کرد. یکی از نقش‌های دو نفرهٔ متعددی که او در آن ظاهر شد سگ خوش شانس بود که نقش کوچکی در مقابل لورل داشت. این ماجرا تقریباً یک دهه قبل از آن بود که این دو دوباره با هم همبازی شوند. او در نقش‌های چاق بسیاری بازی کرد و در سال ۱۹۲۶ به استخدام هال روچ در آمد. در فیلم‌های اولیه‌اش با نام‌های نورول هاردی، بیب هاردی لقبش در کودکی، الیور بیب هاردی و الیور نورول هاردی بازی می‌کرد و پس از پیوستن به روچ نام الیور هاردی برای او تثبیت شد.

مرگ

در می سال ۱۹۵۴، هاردی دچار یک حمله قلبی خفیف شد. در طول سال ۱۹۵۶، هاردی شروع به مراقبت از سلامتی خود برای اولین بار در زندگی‌اش کرد. او بیش از ۶۸ کیلوگرم از وزنش را طی چند ماه از دست داد، که به‌طور کامل ظاهرش را تغییر داد. نامه‌های نوشته شده توسط لورل اشاره به آن دارد که هاردی سرطان لاعلاج داشته‌است. برخی از خوانندگان نامه فکر می‌کردند این دلیل واقعی برای کاهش وزن سریع هاردی بوده‌است. لورل و هاردی هر دو به شدت سیگاری بودند. هال روچ گفته‌است که آن‌ها یک زوج «دودکش قطار باری» بودند.

در ۱۴ سپتامبر ۱۹۵۶، هاردی دچار یک سکته مغزی شدید شد که او را زمین گیر و محدود به تخت کرد و برای چند ماه قادر به صحبت کردن نبود. او در خانه باقی ماند و معشوقه‌اش لوسیل از او مراقبت می‌کرد. در اوایل اوت ۱۹۵۷ او دچار دو سکته مغزی دیگر شد و به کمایی فرو رفت که دیگر هرگز از آن بیرون نیامد.

اولیور هاردی بر اثر ترومبوز مغزی در ۷ اوت ۱۹۵۷ (۱۶ مرداد ۱۳۳۶) در سن ۶۵ سالگی درگذشت. بقایای سوزانده شده جسد اولیور هاردی در قبرستان پارک یادبود والهالا در نورث هالیوود، لس‌آنجلس واقع شده‌است.

استن لورل بیمارتر از آن بود که به تشییع جنازه دوست و هم‌بازی‌اش برود. او در همین رابطه اظهار داشت «بچه (لقب اولیور هاردی در زمان کودکی) درک خواهد کرد.»

مشاهده فیلم ها و سریال های Oliver Hardy

  • بیمارستان شهرستان